Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky,
Frenštát pod Radhoštěm je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem

Logo kraje

Fondy EHP - projektové setkání partnerů z Islandu.


V době od 19.9. do 27.9. 2022 hostila naše škola studenty a učitele z Islandu, kteří spolu s našimi žáky a vyučujícími spolupracují na projektu Food for Thought, EHP-CZ-MOP-03-008. Tento projekt získal grant ve výši 1 726 140 Kč z Norských fondů, které jsou financovány Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem.

Do Frenštátu pod Radhoštěm přijelo 12 studentů a tři učitelé z islandské školy Fjölbrautaskóli Snæfellinga, kterou naši studenti navštívili na jaře letošního roku. Program mobility ve Frenštátě byl pestrý a podporoval cíl našeho projektu.

Na úvod se zahraniční studenti a učitelé seznamovali s naším školským systémem. Prošli si naše učebny a v některých hodinách po skupinkách prezentovali informace o své škole a životě na Islandu. Spolu s našimi žáky si zahráli ve školní tělocvičně florbalový zápas. Dále navštívili frenštátské náměstí a radniční věž. Při společných workshopech se studenti seznámili s tradičními a zdravými jídly připravenými ze surovin, které vypěstovali naši farmáři. Zamysleli se nad svými stravovacími návyky a spolu s výživovou poradkyní si sestavili jídelníček na celý týden. Seznamovali se také s tradicemi a historií Frenštátu a nejbližšího okolí. Navštívili Rožnov pod Radhoštěm, kde se zúčastnili workshopu v Dřevěném městečku s názvem Co vařily naše babičky. I přes nepřízeň počasí byli nadšeni krásou Pusteven a obdivovali především lesní porosty, které na Islandu nenajdou. Ve Štramberku si mohli vyzkoušet přípravu štramberských uší a podívat se na okolní krajinu ze štramberské Trúby. Aby se dozvěděli i o průmyslu v našem kraji, navštívili Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici a Dolní Vítkovice v Ostravě.

Žáci byli ubytováni v rodinách našich studentů, a tak měli možnost hlouběji poznat kulturní specifika a způsob života lidí u nás. Projektové setkání bylo velkým přínosem pro žáky i pedagogy obou zúčastněných zemí. Věříme, že přátelství, která vznikla v průběhu naší spolupráce, přetrvají dlouhou dobu.

 

Mgr. Romana Petrová (celá fotogalerie)

eea-grants-4x