Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky,
Frenštát pod Radhoštěm je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem

Logo kraje

Gymnázium - Maturita


Model maturitní zkoušky 2025 - Gymnázium

Maturitní zkouška je organizována v souladu s platnou legislativou:

  • Zákonem č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů
  • Vyhláškou MŠMT č. 177/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů

Maturitní zkouška se skládá ze společné a profilové části. Žák úspěšně vykoná část maturitní zkoušky, pokud úspěšně vykoná všechny povinné zkoušky, ze kterých se tato část skládá. Žák získá střední vzdělání s maturitní zkouškou, jestliže úspěšně vykoná obě části maturitní zkoušky.

Organizaci a termíny společné části maturitní zkoušky naleznete na  https://maturita.cermat.cz/

 

Termíny přihlašování k maturitní zkoušce

Žák podává přihlášku k maturitní zkoušce nejpozději do 1. prosince 2024 pro jarní zkušební období a do 25. června 2025 pro podzimní zkušební období.

 

Harmonogram maturitní zkoušky - jaro 2025

Harmonogram maturitní zkoušky - jaro 2025 najdete zde.

 

Společná část maturitní zkoušky

Ve společné části MZ žáci konají 2 povinné zkoušky:

  1. český jazyk a literatura
  2. žáci si volí mezi zkouškou z cizího jazyka nebo matematiky

Na zkoušky z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka jsou navázány rovněž zkoušky profilové části (písemná práce a ústní zkouška).

Dále si žák může zvolit maximálně 2 nepovinné zkoušky z nabídky cizí jazyk, matematika, matematika rozšiřující. Nelze se však přihlásit k nepovinné zkoušce ze stejného zkušebního předmětu, z jakého žák koná povinnou zkoušku.

Všechny zkoušky společné části se konají pouze formou didaktického testu. Hodnotí se pouze slovně „uspěl(a)“ nebo „neuspěl(a)“ s procentuálním vyjádřením úspěšnosti, žáci tedy z těchto zkoušek neobdrží na vysvědčení známku.

Didaktický test z českého jazyka a literatury trvá 85 minut.

Zkoušku z předmětu cizí jazyk lze konat z anglického jazyka, německého jazyka, francouzského jazyka nebo ruského jazyka.

Didaktický test z cizího jazyka trvá 110 minut, z toho 40 minut je vyhrazeno na poslechovou část a 70 minut na část testu, která ověřuje čtení a jazykové vědomosti a dovednosti.

Didaktický test z matematiky trvá 135 minut.

Didaktický test z matematiky rozšiřující (nepovinná zkouška) trvá 150 minut.

Zkoušky společné části se v jarním zkušebním období konají v květnu, v podzimním zkušebním období pak v září.

 

Profilová část maturitní zkoušky

Profilová část MZ se skládá ze zkoušky z českého jazyka a literatury, a pokud si žák ve společné části maturitní zkoušky zvolil cizí jazyk, ze zkoušky z tohoto cizího jazyka, a z dalších 2 povinných zkoušek z následující nabídky.

  • Matematika
  • Cizí jazyk (jiný než ve společné části)
  • Biologie
  • Fyzika
  • Chemie
  • Zeměpis
  • Základy společenských věd
  • Dějepis
  • Informatika a výpočetní technika 

Pokud si žák mezi dvě profilové zkoušky z nabídky školy chce zařadit cizí jazyk, může zvolit pouze jazyk, který si nevybral ve společné části.

Profilové zkoušky z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka se konají vždy formou písemné práce a formou ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí. Hodnocení písemné práce tvoří 40% celkového hodnocení dané zkoušky, hodnocení ústní zkoušky pak tvoří zbývajících 60%. Ostatní zkoušky profilové části jsou prováděny formou ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí.

Písemnou prací z českého jazyka a literatury se rozumí vytvoření souvislého textu odpovídajícího slohové práci, jehož minimální rozsah je 250 slov. Písemná práce trvá 120 minut včetně času na volbu zadání. Pro písemnou práci stanoví ředitel školy minimálně čtyři témata, žák si jedno z témat závazně zvolí. Písemnou práci bude žák zapisovat formou rukopisu na záznamové archy poskytnuté školou. Povolenými pomůckami jsou Pravidla českého pravopisu a psací potřeby.

Pro ústní zkoušku z českého jazyka a literatury si žák z maturitního seznamu literárních děl na základě stanovených kritérií sestaví vlastní seznam 20 literárních děl. Žáci odevzdají seznam svému vyučujícímu českého jazyka do 31. března 2025 pro jarní zkušební období a do 30. června 2025 pro podzimní zkušební období. Neodevzdá-li žák do stanoveného data vlastní seznam literárních děl, losuje si u ústní zkoušky z pracovních listů ke všem dílům školního maturitního seznamu literárních děl. Školní seznam literárních děl 2025.

Písemnou prací z anglického jazyka se rozumí vytvoření souvislého textu v celkovém minimálním rozsahu 200 - 250 slov. Písemná práce trvá 70 minut. Písemnou práci bude žák zapisovat formou rukopisu na záznamové archy poskytnuté školou. Povolenými pomůckami jsou překladový slovník bez přílohy vztahující se k písemnému projevu a psací potřeby.

Písemnou prací z cizích jazyků (německý, ruský, francouzský) se rozumí vytvoření dvou souvislých textů, v první části o 130 – 160 slovech, v druhé o 70 – 80 slovech. Písemná práce trvá 70 minut. Písemnou práci bude žák zapisovat formou rukopisu na záznamové archy poskytnuté školou. Povolenými pomůckami jsou překladový slovník bez přílohy vztahující se k písemnému projevu a psací potřeby.

Pro ústní zkoušku z předmětů matematika a informatika a výpočetní technika stanovil ředitel školy prodloužení doby přípravy na 30 minut.

Žák může konat až dvě nepovinné zkoušky formou ústní zkoušky před zkušební komisí. Nabídka předmětů je stejná jako pro povinné ústní zkoušky. Výsledky žáka z nepovinných zkoušek nemají vliv na celkový výsledek maturitní zkoušky.

V souladu s § 81, odst. 7 školského zákona a § 19a, 24 a 26 vyhlášky č. 177/2009 v aktuálním znění stanovil ředitel školy pravidlo, na základě kterého lze profilovou zkoušku z cizího jazyka nahradit výsledkem úspěšně vykonané standardizované zkoušky z tohoto cizího jazyka (ve všech jejích částech), a to pro předmět anglický jazyk na úrovni B2 a výše Společného evropského referenčního rámce (dále jen SERR) a pro předměty německý jazyk, francouzský jazyk a ruský jazyk na úrovni B1 SERR a výše. Nahradit lze jen profilovou část maturitní zkoušky z cizího jazyka, tj. i písemnou práci a ústní zkoušku navázanou na konání didaktického testu; didaktický test ve společné části žák koná vždy.

Žádost o nahrazení zkoušky z cizího jazyka.

Způsob a kritéria hodnocení profilové části MZ 2025.

 

Maturitní témata jednotlivých předmětů:

Anglický jazyk

Biologie

Dějepis

Fyzika

Chemie

Informatika a výpočetní technika

Matematika

Německý jazyk

Ruský jazyk

Zeměpis

Základy společenských věd

 

Odlišnosti konání maturitní zkoušky pro žáky s PUP

Doporučení k přiznání uzpůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky vydává školské poradenské zařízení. Doporučení žák odevzdá řediteli školy spolu s přihláškou. Doporučení obsahuje údaje o zařazení žáka do příslušné kategorie a skupiny žáků podle druhu znevýhodnění, návrh úprav podmínek a způsobu konání maturitní zkoušky, dále výčet kompenzačních pomůcek a doporučení rozsahu a formy případné asistence, tlumočnických služeb nebo odlišnosti hodnocení. Žák s přiznaným uzpůsobením podmínek pro konání maturitní zkoušky koná maturitní zkoušku za podmínek odpovídajících jeho znevýhodnění.

Zkoušky profilové části se v jarním zkušebním období budou konat v období od 16. května do 10. června 2025. Konkrétní termíny stanoví ředitel školy nejpozději 2 měsíce před konáním zkoušky. V podzimním zkušebním období je pro konání zkoušek profilové části vyhrazeno období 1. – 20. září 2025.

Žák uspěje u maturitní zkoušky, pokud úspěšně vykoná všechny povinné zkoušky společné a profilové části.

https://maturita.cermat.cz/