Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky,
Frenštát pod Radhoštěm je
příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem
V pondělí 3. března 2025 se E1A a E1B třída zúčastnily exkurze do jednoho z největších nacistických vyhlazovacích táborů 2. světové války v polské Osvětimi. Toto místo nese smutné svědectví lidského utrpení a navštívit ho není zrovna příjemná záležitost, ale rozhodně uvízne v naší paměti jako část historie, kterou musíme znát, aby se už nikdy nemohla opakovat.
Do tábora jsme vstoupili branou s nápisem „Arbeit macht frei“ (práce osvobozuje) a průvodce nás seznámil s krutým režimem, kterým si vězni museli po dobu fungování táborů smrti procházet. Jedním z nejsilnějších momentů expozice byly určitě hromady předmětů denní potřeby, jež zde zbyly po lidech, kteří se už odsud nikdy nevrátili.
Své zážitky žáci zpracovali v následujících odpovědích.
Myslíte si, že by tohle místo měl navštívit ve svém životě každý člověk a proč?
- Určitě ano, není to zas tak dávno, jak se může zdát (80 let). Taková masová genocida se nikdy nesmí opakovat. Bohužel, nedělám si velké naděje – historie se opakuje a bude se opakovat. (M. Tomečka, E1A)
- Ano, protože to ukazuje, kam až může vést nenávist. (V. Novobilský, E1B)
Co na vás v Osvětimi nejvíce zapůsobilo?
- To, že stříhali vězňům vlasy, aby je prodali na výrobu oblečení. (S. Šablatura, E1A)
- Ulička s fotkami zesnulých vězňů. (M. Strakoš, E1B)
Co byste vzkázali budoucím generacím, aby se podobná situace neopakovala?
- Každý by měl mít svou hlavu, svůj názor a neměl by se nechávat zmanipulovat a měl by vědět, že každý člověk, nezáleží na rase nebo náboženství, je si sobě rovný. (E. Zámostný, E1A)
- Buďte na sebe milí, nezáviďte si různé věci a dodržujte mír. (Š. Drda, E1B)
Dále exkurze pokračovala do Krakova na hrad Wawel s gotickou katedrálou, místem korunovace polských králů, kde se dnes nachází jejich ostatky. Z wawelského pahorku s krásnou viditelností na řeku Vislu jsme sešli na krakovské Hlavní náměstí s pouličními kavárnami a Mariánským kostelem, kde jsme se občerstvili a do odjezdu se kochali zdejšími historickými památkami.
Mgr. et Mgr. Michal Bařina