Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky,
Frenštát pod Radhoštěm je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem

Logo kraje

Zahraniční geografická exkurze Balkán 2023

V sobotu 23.09.2023 odjela skupina 40 gymnazistů za poznáním Balkánského poloostrova.

V neděli brzo ráno jsme si prohlédli krásné město Dubrovník, projeli deltou Neretvy přes nový Pelješacký most až k hranicím s Černou Horou. Prvním černohorským městem, kde jsme měli zastávku, byl Herceg Novi, dále jsme přepluli trajektem přes Tivatský záliv.

Naši základnu jsme pak měli Budvě. Odtud jsme následující čtyři dny vyjížděli na jednotlivá další místa. Hezký byl lodní výlet kolem ostrova s pevností Sveti Stefan. Okoupali jsme se na Hawaii plaza na ostrově Sveti Nicola, kde jsme si připadali jako trosečníci, protože vlny neumožňovaly lodím, aby nás převezly zpět na pevninu.

Další zastávkou bylo město Kotor, zapsané na seznamu památek UNESCO. Nachází se v zálivu Boka Kotorská a připomíná norské fjordy. Záliv však vznikl činností řeky, žádné ledovce zde nebyly! Zde nám trošku zapršelo (mimochodem se uvádí, že jde o jedno z nejdeštivějších míst v Evropě), přesto jsme zvládli vystoupat na pevnost sv. Jana (Tvrdjava sv. Ivan).

Naším dalším cílem bylo Skadarské jezero, kde jsme měli domluvenou asi dvouhodinovou plavbu s ochutnávkou místního sýru a medu. Následovala prohlídka hlavního města Černé Hory - Podgorica. Zajímavostí zde bylo, že kousek od sebe stál pravoslavný kostel a muslimská mešita. Dále jsme navštívili historické město Cetinje. To se rozprostírá ve vnitrozemí, od jihu je kryto pohořím Lovćen. Večer jsme měli ještě možnost navštívit starou část Budvy.

Ve středu 27.09.2023 jsme vyrazili na průzkum další balkánské země - Albánie. Už vjezd na hraniční přechod Hani i Hotit/Tuzi byl zážitkem! Místní prodejci měli své stánky s fíky, datlemi a mandarinkami v jízdních pruzích, nezáviděli jsme našim řidičům autobusu, jak mezi nimi museli kličkovat. Následovala prohlídka města Skadar (albánsky Shkodër). To se rozkládá na soutoku řek Kiru, Drinu a Bojany. Nakoukli jsme nejen do mešity Parrucë, ale i do křesťanského kostela. Pak jsme se přesunuli do Drače a poté do hlavního města, Tirany.

Ve čtvrtek 28.09.2023 jsme přívozem přepluli Tivatský záliv, dále pokračovali přes nový most z Pelješacu do úrodného deltovitého ústí Neretvy. Navštívili jsme rovněž vodopády Kravica a pokračovali dále až do Mostaru. Prohlídli jsme noční i dopolední Mostar včetně muzea války a obětí genocidy 1992-1995.

Další zastávkou v pátek 29.09. bylo Sarajevo. Odtud jsme vyrazili do bosenské obce Vysoko v tzv. bosenském údolí pyramid. Po nabití energiemi jsme absolvovali noční přejezd hranic Bosna/ Chorvatsko / Maďarsko a cestu do Budapešti.

Sobotu 30.09.2023 jsme měli vyhrazenou na celodenní prohlídku Budapešti. Naši exkurzi jsme začali na Budínském hradě, pokračovali přes Rybářskou baštu na nábřeží Dunaje, přes Řetězový most na opačný břeh. Navštívili jsme Velkou tržnici, na ulici Vácí jsme si pustili na youtube Jiřího Korna.

Velkolepá je bazilika svatého Štěpána, odkud jsme se vydali k Országházu, v doslovném překladu Zemskému nebo Státnímu domu. Tato budova je sídlem maďarského parlamentu. Je postavená v novogotickém stylu v letech 1885 až 1904 podle návrhu architekta Imreho Steindla. Je jedním z národních symbolů Maďarska a jednou z nejstarších vládních budov v Evropě. Po roce 1989 rovněž symbolizuje návrat Maďarska ke svobodě a demokracii. Dosud jde o rozlohou největší stavbu v Maďarsku.

Po více než 6hodinovém putování městem jsme si odpočinuli v termálních lázních Széchenyi fürdő. Kolem 18. hodiny jsme vyrazili zpět k domovu, kam jsme dorazili těsně po půlnoci. (celá fotogalerie)

Mgr. Ondřej Jašek