Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky,
Frenštát pod Radhoštěm je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem

Logo kraje

Kulturní den

Ve čtvrtek 22.12.2022 zorganizovali vyučující dějepisu na naší škole řadu besed a workshopů, kterých se v průběhu dopoledne zúčastnili žáci gymnaziálních i průmyslových oborů.

Zážitkový workshop „Zítra celá země“ zorganizovali lektoři neziskové organizace Post Bellum. Žáci si formou hraní rolí získali pohled na události listopadu 1989 očima středoškolských studentů, kteří na své škole vyhlásili stávku coby vlastní příspěvek k prožívaným událostem. Každý z nich měl jiné rodinné zázemí – někteří pocházeli z disidentského prostředí, jiní vnímali komunistický režim optikou státní propagandy a zbytek teprve zjišťoval, že když se o některých věcech doma nemluvilo, neznamená to, že na ně jejich rodiče neměli vlastní – odlišný názor.

Ve hře v roli si žáci uvědomili, jaké momenty k propuknutí demonstrací a společenským změnám vedly a jaké důvody a motivace k nim lidé měli. Součástí workshopu byla i diskuze o společenské a politické angažovanosti v každodenním světě.

Druhým workshopem lektorů „Post Bellum“ byl program „Den, kdy se mlčelo“, týkající se tématu proměny české vesnice během kolektivizace. Byla nastolena otázka, zda je v pořádku snažit se odstraňovat nespravedlnost pomocí toho, že dříve privilegované menšině sebereme základní práva, majetek, svobodu a případně i život.

Beseda s pamětníkem Drahomírem Strnadelem.

Pan Drahomír Strnadel ve třech blocích pobesedoval s žáky na téma okupace Československa, vystěhovalectví z Valašska do Texasu, a také o jeho působení ve spolku Matice Radhoštská, jehož předsedou je od roku 1994.

Paní Marina Dobuševa - rodačka z Lotyšska, které bylo součástí tehdejšího SSSR, besedovala na téma Osudové výročí. Přednáška o výročí 100 let od vzniku SSSR, Sovětského dědictví dnešního Ruska je součástí projektu Samet na školách, který pořádají organizace Post Bellum, o.p.s. (Paměť národa), a spolek Díky, že můžem.

Paní Marina je novinářka, která emigrovala z Ruska v roce 1999, kdy se premiérem Ruské federace stal Vladimír Vladimirovič Putin. V exilu pracovala nejdříve v nekvalifikované práci, poté jako redaktorka časopisu „Ruské slovo“, který vydává Ministerstvo kultury ČR. V rámci třech bloků přednášek popisovala i své vlastní a rodinné zážitky.

 

Poslední dva bloky se týkaly Tortury – aneb práva útrpného a legend o vampírech, upírech a vlkodlacích. Lektorem byl pan Petr Novotný, který je pracovníkem Archeoskanzenu Modrá. Žáci se seznámili s tím, co tortura aneb katovské řemeslo obnášelo. Dozvěděli se, jaké byly rozdíly mezi tzv. suchou a horkou torturou, jak se používalo kladivo na čarodějnice, jaké bylo právo mučení v historii a dnes.

V rámci legend o upírech a vlkodlacích byla zmíněná oblast od Moravy až po rumunskou Transylvánii.

(fotogalerie) 

Mgr. Jakub Volný

Mgr. Jindřiška Slováková

Mgr. Ondřej Jašek

Mgr. Martina Doležalová